Menu

Małopolska z przewodnikiem

Wieliczka – zabytkowa kopalnia soli to jest jeden z ważnych i bardzo interesujących zabytków województwa Małopolskiego. W 1978 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pod ziemią turyści mogą zobaczyć liczne rzeźby wykonane z soli i najsłynniejszą podziemną kaplicę – św. Kingi. O popularności miejsca świadczy fakt że około 2 milionów turystów odwiedza tę kopalnię każdego roku. Wewnątrz znajduje się również sanatorium, stałe miejsce do pomiaru temperatury i wilgotności oraz muzeum górnicze z największą kolekcją oryginalnych narzędzi i sprzętu górniczego, które ilustrują rozwój technologii górniczych od średniowiecza po czasy nowożytne.

Auschwitz (Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau) zespół nazistowskich obozów koncentracyjnych, założony na obrzeżach miasta Oświęcim (Auschwitz), w maju 1940 r. Został założony na terenach, które Niemcy przyłączyli do III Rzeszy po rozpoczęciu II wojny światowej we wrześniu 1939 roku. Początkowo był przeznaczony dla więźniów politycznych i opozycji, głównie Polaków. Rozbudowywany i powiększany stał się miejscem masowej eksterminacji około 1,1 miliona Żydów z całej Europy, a także 140–150 tysięcy Polaków, około 23 tysięcy Romów, około 12 tysięcy jeńców radzieckich oraz ofiar innych narodowości. Część kompleksu została zamieniona w muzeum w 1947 roku, a od 1979 roku obiekt jest wpisany na listę UNESCO.

Wadowice – miasto w którym urodził się Karol Wojtyła 18 maja 1920 roku, który został wybrany na papieża 16 października 1978 roku i przyjął imię Jan Paweł II. Miejscowość położona jest w zachodniej części województwa małopolskiego. Turyści mogą zwiedzić Kościół parafialny – Bazylika Mniejsza Ofiarowania NMP, dom rodzinny Karola Wojtyły, a także Klasztor Ojców Karmelitów Bosych i Sanktuarium św. Józefa.

Kalwaria Zebrzydowska znajduje się w południowej Polsce, w województwie małopolskim, popularne miejsce pielgrzymkowe, ze względu na sanktuarium pasyjno-maryjne oo. Bernardynów. Ten manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy powstał w XVII wieku. Później jako jedyna kalwaria na świecie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1999 roku

Ojcowski Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych w Polsce, położony w województwie małopolskim. Znajduje się w południowej części wysokości Krakowa – Jury Częstochowskiej. To najmniejszy z polskich parków narodowych. Jego symbolem jest nietoperz.

Zakopane – miasto w południowej Polsce, w Tatrach. Jest to miejscowość popularna jako centrum zimowych sportów i baza dla górskich wycieczek. Na północy rozciąga się pasmo Gubałówki, a na południu nad miastem góruje Giewont, na jego szczycie znajduje się ogromny krzyż. W granicach administracyjnych miasta znajduje się znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego. Będąc na miejscu warto zobaczyć: barokowy drewniany kościółek obok Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku; góralską drewnianą zabudowę; budowle w stylu zakopiańskim; wille (np. Koliba, Pod Jedlami, Atma i inne).

Chcesz poznać więcej szczegółów?

Proszę czekać, trwa wysyłanie